Fonetiniai kalbos sutrikimai

Parengė logopedė
Liuda Jarošienė

Fonetiniais kalbėjimo sutrikimais vadinami vaikų ir suaugusių, turinčių normaliai funkcionuojantį kalbos aparatą ir pilnavertę klausą, įvairūs garsų tarimo trūkumai, atsiradę dėl netinkamos artikuliacijos. Šie kalbėjimo sutrikimai pasireiškia netaisyklingu garsų tarimu, vienų garsų keitimu kitais ar jų visišku netarimu (dažniausiai netaisyklingai tariami garsai s, z, š, ž, c, č, dz, dž, r, l). Vaikai gerai girdi ir skiria kalbos garsus, turi pakankamai gerus žodžių garsinės analizės ir sintezės įgūdžius, jų foneminė klausa, žodynas, gramatinė kalbos sandara, rišlioji kalba atitinka amžių. Fonetiniai kalbėjimo sutrikimai gali būti įvairaus laipsnio, pavyzdžiui, vieni vaikai gali visiškai negebėti artikuliuoti kalbos garsų, tuo tarpu kiti – netarti vieno ar kito garso, garsų grupės.Tai vienas dažniausių kalbėjimo sutrikimų, nustatomų ikimokykliniame amžiuje, tačiau ne visada ir su logopedų pagalba ištaisomų iki vaiko atėjimo į pirmąją klasę.

Tariant garsus, artikuliacija neatitinka kalbos normos, tačiau iškreiptai tariamas garsas skambesiu primena norminį. Bandydamas tarti aplinkinių kalboje girdimus garsus, vaikas pastebi, kad atliekant tam tikrus judesius skamba panašus į reikiamą garsą, tačiau tikslaus skambesio pasiekti nesiseka. Klausa pripranta ir nebeskatina ieškoti tikslesnio tarimo, todėl šie tarimo trūkumai ilgainiui linkę įsitvirtinti. Paprastai vienodai iškreipama visa grupė panašių garsų, pvz., tarpdantiniai s, z, kartais ir c, dz, šoniniai š, ž, kartais ir č, dž.

Garsų tarimo trūkumų priežastys gali būti įvairios:

-       netinkamai išaugę dantys;

-       liežuvio pakitimai: didelis nepaslankus arba per mažas; trumpas poliežuvinis raištis;

-       minkštojo arba kietojo gomurio pakitimai: pernelyg aukštas arba žemas plokščias;

-       netaisyklingas sąkandis,

-       žandikaulių deformacijos;

-       negebėjimai greit ir sklandžiai atlikti garsų tarimui reikalingus kalbos aparato judesius,

-       netaisyklingos aplinkinių kalbos mėgdžiojimas ir pan.

Fonetinį kalbėjimo sutrikimo atsiradimą sąlygoja ir kalbos padargų paralyžiai, parezės, neišoperuoti adenoidai, polipai, taip pat - somatinės ligos, sulėtėjusi psichinė raida, netinkama socialinė aplinka.

Skirtingos kilmės fonetiniai sutrikimai gali būti įvairių laipsnių – nuo nežymaus tarimo trūkumo iki negalėjimo garsų artikuliuoti.

Kalbėjimo sutrikimų šalinimas yra ilgas ir nuoseklus procesas. Puiku, kada prie vaiko sėkmės prisideda tėveliai ir logopedinis darbas yra tęsiamas namuose.

   
Design downloaded from free website templates.